Konopie siewne i pozyskiwana z nich marihuana to rośliny o bardzo długiej historii. Nic w tym dziwnego, ludzkość już od czasów starożytnych stosowała marihuanę do produkcji oleju, czy leków. Współcześnie marihuana i jej zastosowanie w leczeniu depresji oraz innych chorób otoczone jest kontrowersjami. Czy konopie i pozyskiwana z nich marihuana mogą pomóc w walce z depresją?

Czym jest depresja?

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest najczęściej spotykaną chorobą psychiczną. Zwykle powodują ją bardzo przykre sytuacje lub wydarzenia w życiu człowieka, takie jak utrata bliskiej osoby, poważna choroba, czy stres w pracy. Do typowych objawów depresji należą: poczucie pustki, zobojętnienie, stopniowa utrata radości życia, czy smutek. Depresji nie można w żaden sposób lekceważyć i pozostawiać nieleczonej, ponieważ może to w konsekwencji doprowadzić nawet do samobójstwa osoby chorej.

Krytyka marihuany

Krytycy leczniczych właściwości marihuany często twierdzą jakoby ludzie regularnie ją spożywający częściej chorowali na depresje niż ludzie, którzy nigdy nie mieli styczności z konopiami indyjskimi. Jednakże badania naukowców z renomowanej amerykańskiej kliniki Mayo Clinic twierdzą coś kompletnie innego. W wyniku swoich badań przeprowadzonych na 35 tysiącach ludzi, dowiedli oni, że depresja występuje równie często u osób sięgających po marihuanę, jak i tych, którzy nigdy nie mieli z nią styczności.

Leczenie depresji marihuaną

Medyczne właściwości marihuany zostały udowodnione nie raz, chociażby w leczeniu raka, jaskry, czy autyzmu. Czy marihuana może pomóc również osobom cierpiącym na depresje? Według badań naukowców z Uniwersytetu Buffalo przeprowadzonych w 2015 roku, marihuana może rzeczywiście pomóc osobom chorym na depresje. Badaczom udało się ustalić, że w wyniku przewlekłego stresu, mózg może przestać wytwarzać endokannabinoidy, czyli substancje wpływającą na nasze emocje. Dostarczanie endokannabinoidów z innych źródeł, takich jak marihuana może pomóc osobom cierpiącym na depresje w pozbyciu się tej przykrej dolegliwości.