1. Marihuana lekiem na stwardnienie rozsiane?

Toczy się wiele rozmów, badań i debat na temat zastosowania marihuany medycznej. Jednym z obszarów zainteresowania jest leczenie stwardnienia rozsianego marihuaną.

Przeprowadzono pewne badania nad marihuaną i leczeniem stwardnienia rozsianego. W jaki sposób marihuana pomaga w tej jednostce chorobowej?

  1. Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Objawy mogą się różnić u poszczególnych osób, począwszy od jedynie drętwienia rąk i nóg do paraliżu i ślepoty. Gdy u kogoś diagnozuje się stwardnienie rozsiane, nie ma możliwości ustalenia w jaki sposób choroba będzie dalej postępować.

Choroba znacznie powszechniej występuje u kobiet, niżu mężczyzn i nie ma jednego lekarstwo, ale istnieją sposoby, aby ludzi mogli leczyć objawy i normalnie funkcjonować na co dzień.

Niektóre z objawów stwardzenia rozsianego obejmują osłabienie mięśni, problemy z koordynacją i równowagą, drętwienie i mrowienie, problemy z poznaniem i pamięcią oraz zaburzenia wzroku. Ostatecznie osoby z stwardnieniem rozsianym mogą doświadczyć wielu objawów, takich jak problemy z pęcherzem, zmęczenie, skurcze mięśni oraz problemów z widzeniem.

Choroba również może prowadzić do problemów emocjonalnych, włączając depresję.

  1. Marihuana jako lekarstwo na stwardnienie rozsiane

Naukowcy zaczynają dostrzegać powiązania między marihuaną a możliwościami leczniczymi, ponieważ konopie stanowią skuteczne rozwiązania radzenia sobie z objawami choroby.

Badania wykazały, że marihuana może pomóc przy sztywnych mięśniach lub niekontrolowanych ruchach mięśni, nadpobudliwości pęcherza moczowego i bólach nerwów.

Niektóre ze szczegółowych ustaleń dotyczących leczenia marihuaną stwardnienia rozsianego zostały uwzględnione badania z wynikami opublikowanymi ponad dziesięć lat temu wykazały, że leki oparte na konopiach indyjskich były dwa razy skuteczniejsze niż placebo w leczeniu bólu i trzykrotnie skuteczniejsze w poprawie jakości snu.

Kiedy u ludzi występują zaburzenia autoimmunologiczne, często dochodzi do zapalenia tkanki nerwowej, a konopie indyjskie posiadają właściwości przeciwzapalne.

  1. Podsumowanie – marihuana i stwardnienie rozsiane

Czy zatem marihuana pomaga osobom chorym na stwardnienie rozsiane? Istnieją coraz to mocniejsze dowody wskazujące, że mogą mieć korzystne działanie, jednak wciąż ich ilość jest zbyt mała.

W przypadku medycznej marihuany, zanim lekarz z pewnością poleci pacjentom ten rodzaj leczenia stwardnienia rozsianego, konieczne są bardziej dogłębne badania nad tym sposobem leczenia, chociaż najnowsze wyniki badań są dość ekscytujące.